Pages

Saturday, December 6, 2008

Yam math


Here's the totals I came up with on my yam-making project:

36 oz. of organic homemade baby food for $2.50
36 oz. organic Kroger store brand yam puree for infants in 4.5 oz. jars at $0.79 each: $6.32

Yikes.

Yeah ... I'll just make my own, thanks.

4 comments:

  1. You're right! Making baby food is economical and fun to boot. Plus, you can come up with way better food combos than some of the weird things they put in jars.

    :-)

    Anne

    ReplyDelete
  2. Hi! I'm new to your blog...came here through MamaJJ.

    I make all of my baby food too! But unfortunately my baby never liked pureed things so I just did lots of chopping with my handy dandy knife...and she still doesn't like pureed things...applesauce is a no go for her!

    ReplyDelete
  3. Yay for saving! Plus with all the stuff added you don't want, it's probably healthier anyway. :]

    ReplyDelete
  4. ...sounds like a logical conclusion based on the data [smile].

    ~Luke

    ReplyDelete

I enjoy spirited debates just as much as pats on the back. Feel free to grab your soapbox and let 'er loose ... realizing, of course, that I am in charge of the all-powerful DELETE button. :-)